Bugun...
01-07-2015 00:48:00 büyüt küçült

Sevgi MOLVA

Büyük insanlık

Büyük insanlık gemide güverte yolcusu 
trende üçüncü mevki 
şosede yayan 
büyük insanlık. 

Büyük insanlık sekizinde işe gider 
yirmisinde evlenir 
kırkında ölür 
büyük insanlık. 

Ekmek,  büyük insanlıktan başka herkese yeter 
pirinç de öyle 
şeker de öyle 
kumaş da öyle 
kitap da öyle 
büyük insanlıktan başka herkese yeter. 

Büyük insanlığın toprağında gölge yok 
sokağında fener 
penceresinde cam 
ama umudu var büyük insanlığın 
umutsuz yaşanmıyor.

Nazım Hikmet Ran

Büyük ustayı 52 yıl önce Haziran ayında yitirmiştik.…

Şair, oyun yazarı, romancı ve anı yazarımız Nazım Hikmet, Siyasi düşünceleri yüzünden defalarca tutuklanmış ve yetişkin yaşamının 12 yılını hapiste ya da sürgünde geçirmiştir. Şiirleri elliden fazla dile çevrilmiş ve eserleri birçok ödül almıştır.

Türkiye'de serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türk Şiirinin en önemli isimlerindendir. Uluslararası bir üne ulaşmıştır ve dünyada  20. Yüzyılın en gözde şairleri arasında gösterilmektedir. UNESCO, 2002 yılını “Nazım Hikmet Yılı” olarak ilan etmiştir.

Onu minnet ve saygı ile anıyoruz.

…………………………

UMUT;

Halkımız; yüzlerce yıllık bir yaşamın oluşturduğu sağduyu ile (maalesef bir grubu cahil bırakılmış olsa da) son seçimlerde sezgileriyle kendini gösterdi yine..

 %60 olarak, olayları fark edebiliyoruz demek ki artık, uçurumun kenarından döndük çünkü, hem de son anda.

Hala sorun var tabii. 7 milyonluk grubun menfaat grubu olduğunu varsaysak,  durumu göremeyen aydınlatılması gereken 15 milyon kadar insan yaşıyor içimizde.

Son 12 yılda, Cumhuriyetin tüm kazanımları birer birer yok edildi. Ülkenin doğasına, dış politikasına, kentlerine, ekonomisine yapılan müdahaleler neredeyse geri dönülemez hasarlara yol açtı. Bunları fark edenler mucize bir direniş gösterdiler. Bu da bir nevi Kurtuluş Savaşıdır.

Şimdi iş, partilere ve başkanlarına düşüyor. Pek çok yerde pek çok şey yazılıyor, çiziliyor, söyleniyor. Özet ise şudur; Herkes “halk için” çalışırsa eğer, partisine de hizmet etmiş olacaktır.

Her şeyden önce partilerin “halkın” iradesi etrafında toplanıp, açılan aydınlık yolda, birlikte “demokrasi”yi tekrar yaşama geçirmeleri gerekiyor. Umutluyuz, şimdi umudu var insanımızın. Umutlarımız kırılmasın.

Ustanın dediği gibi  “UMUTSUZ YAŞANMIYOR”

 

Bu haber 3556 defa okunmuştur.
reklam
MAKALE YORUMLARI
reklam
reklam
haber arşivi
reklam
reklam