Bugun...
10-11-2017 14:02:00 büyüt küçült

Yılmaz DURMAZ

Karşıyaka'nın havasını soluyorsak

‘Karşıyaka’da yaşama ayrıcalığına sahipsek, onun havasını soluyorsak, Karşıyaka’yı daha da güzelleştirmek için elimizi taşın altına koymamız gerek. Bu güzel kentin hakkını vermek gerek’ diye yazmıştım günün birinde.

Evet, bu güzel kent için elimizi taşın altına koymamız, birliğin sağlanması için gerekirse göğsümüzü siper etmemiz lazım.

Hükümet Konağının yeniden inşasını yazmıştım. Yer yetersizliğinden tapu müdürlüğü de taşındı. Hem de denizin öbür tarafına. Sağlık, tarım, SGK her biri ayrı yerde. Ocak ayında pasaport, ehliyet nüfus müdürlüğünden verilecek. Nikâhları müftülük kıyacak… Hükümet Konağı alan olarak yetersiz kalacak.

9 bin metrekarelik alanda kurulu olan Hükümet Konağı,  Adliye Sarayı ve Vergi Dairesinin yıkılarak alanın altında eksi 3-4 kat bin araçlık otopark ve sığınak, binanın tepesine bir toplantı, konferans salonu ve restoran da eklense…

Caddede yapılan bayram törenleri hiç de şık olmuyor. Bu üç binanın geri çekilmesi ile Karşıyaka bir tören alanına kavuşmuş olacak. Dolmuş duraklarının bulunduğu alanda eklenilirse süper olacak.

Kesinlikle Karşıyaka’nın Devlet Hastanesi yeniden yapılmalı. Yanındaki ticaret lisesi imam hatip lisesinden boşalan yere taşınsa, ticaret lisesinin alanı da hastaneye eklense ne güzel olur.

Geçenlerde Çiğli bölge hastanesinde “Karşıyaka’nın Vekili” Kerem Ali Sürekli bizzat bana hastanenin 2018 sonunda veya en geç 2019 yılının başında hizmete gireceğini söyledi. Ben kendisine inanıyorum. Güzel bir hastane olacak, alan da genişletilirse daha da güzel olacak.

Karşıyaka’da yine Türkiye’nin bir ilki gerçekleştiriliyor. Türkiye’de ilk ve tek olacak (Avrupa’da da sadece Almanya’da var) Karşıyaka Okulları Orman Eğitim Alanı Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel ve Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal’ın büyük gayretleri ile açılıyor. 400 dönümlük alanda proje yaşama geçirildiğinde çocukları doğayla buluşturacağını,  duygusal tatminsizlik, dikkat eksikliği ve hiperaktivite ile obeziteden koruma da katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Kızılay haftası dolu dolu kutlandı. Başkan Kamil Karadeniz sadece ihtiyaç sahipleri ile değil, bağışçıları ile de ilgilendi. Vefat eden bağışçının tabutunu taşıdı, mezarlarında dualar okudu. 

Gazeteci-Yazar Tuluhan Tekelioğlu, organ nakli olduktan sonra yeniden yaşama tutunanların hikâyelerini anlattığı ‘Yeni Hayat’ belgeseliyle Karşıyaka’ya konuk oldu. Kendisi de karaciğer nakli ile yaşama tutunan Medical Park İzmir Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Zafer Beken’i, eski bakanlardan Yaşar Okuyan’ı dinlerken insanın gözü yaşarıyor. Organ bağışında İzmir, Türkiye’de 1. Sanırım Karşıyaka’da İzmir’de 1. Sırada.  Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’da organlarını bağışlamakla kalmadı, organ bağışı çağrısında bulundu.  Orada Fransa’da organ bağışına gerek olmadığını, beyin ölümü gerçekleşenden organlarının alınabildiğini öğrendim. Biz daha cennete eksik organlarımızla gideceğimize inanıyoruz!

Spordan hiç anlamam. Param olmadığı için topum olmadı, topu olanlarda çok ders çalışıyorum diye beni topları ile oynatmadı. Ama KSK denilince Karşıyaka’da her yaşayan için akan sular durur. AK Parti “Karşıyaka’nın Vekili” Kerem Ali Sürekli ile Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar Karşıyaka’nın ve Karşıyaka Spor Kulübü’nün güncel sorunlarını konuşmak ve çözüm önerilerini masaya yatırmak için bir araya gelmesi beni de Karşıyakalıları da heyecanlandırdı. Karşıyaka için elini taşın altına koyanlara saygım sonsuzdur.  

Bu güzel kent için son sözüm.  “Mükemmel olmanıza gerek yok, sahte olmayın yeter”

Bu haber 1927 defa okunmuştur.
reklam
MAKALE YORUMLARI
reklam
reklam
haber arşivi
reklam
reklam