reklam

Bugun...
21-09-2016 13:35:00 büyüt küçült

Tevfik SOYLU

Türkiye Kupası önemsenmiyor

Karşıyaka, Ziraat Türkiye kupası 2.tur mücadelesinde 3.Lig takımı Afyonspor'a 2-1 yenilerek kupaya yine erken veda etti. Kupa maçı öncesinde süre almayan oyunculara yer vereceğini açıklayan Soner Hoca özellikle tecrübeleri ile takıma katkı sağlamasını istediği oyunculara yer verdi.

Bir çok takım Türkiye kupasına önem vermiyor ve yedek ağırlıklı kadrolarla çıkıyor. Özellikle son yıllarda değişen statü ile birlikte alt liglerdeki takımların katılımı arttırıldı. Canlı yayın desteği, sponsor firma ve federasyon tarafından galibiyet ve üst tura çıkma başarısı için ödenen primler alt liglerdeki takımların kupaya motivasyonunu arttırdı. Bu motivasyon da, üst liglerdeki takımların kupayı umursamaması ile birleşince kupa mücadelelerinde sürpriz sonuçlar ortaya çıkmaya başladı.

Durumu Karşıyaka için ele aldığımızda ise çok başarısız bir kupa karnesi karşımıza çıkıyor. Son on yılda sadece iki kere gruplara kalma başarısı gösterilmiş. Son 6 sezonda sadece 1 kere gruplara kalmışız ve diğer 5 sezonda alt liglerdeki takımlara karşı elenmişiz. Bu sezondan geriye sayarsak Afyonspor, Altay, Van Büyükşehir Belediye, Kocaelispor, Ünyespor. Her sezon kupa bizim için önemli gidebildigimiz kadar gitmek istiyoruz açıklaması yapılıyor iken daha ilk turlarda alt liglerdeki takımlara karşı başarısız sonuç alındı.

Kulubün bu kadar maddi problemler yaşadığı bir süreçte kupa maçlarından elde edilebilecek gelirler neden önemsenmiyor. Basketbolda kaldırdığımız Türkiye kupası için futbol camiası aynı başarıyı yakalama hedefini koyup başarılı olmak için gayret göstermiyor. Ben çeyrek final, yarı final hatta belki de final oynayacak Karşıyaka görmek istiyorum Ziraat Türkiye Kupasında. Daha ilk turda kura çekimini bile heyecanla takip ederken alt liglerden çektiğimiz, kolay kura diye tanımladığımız takımlara elenmekten sıkıldım.

Elenmek bir yana işin acı kısmı ise; resmi kayıtlara göre kuruluş yılı 2013 olan Afjet Afyonspor'un bile kendi stadı var iken 1912 yılında kurulmuş, yüzyılı devirmiş koskaca Karşıyaka'nın stadının olmamasıdır.

Artık kupa mesaisi de olmadığına göre lig maçlarına tam motivasyonla hazırlanılmalı. Soner Hoca ve sahadaki genç arkadaşlarımız elinden geleni yapacaktır. Onlara destek olmak için pazar günü 16:00'da Atatürk Stadında olacağız.

Bu haber 8921 defa okunmuştur.
reklam
MAKALE YORUMLARI
reklam
reklam
haber arşivi
reklam
reklam