reklam

Bugun...
13-02-2014 11:33:00 büyüt küçült

AKTİF ÖĞRENME

Ögrencilere neyi bilmeye ihtiyaçlari oldugunu çok hizli söyleyebilirsiniz.
 Ancak onlar, söylediginizi çok daha hizli unutacaklardir.

 
Evet, anlatma ve söyleme disinda ögretim ile ilgili yapacak çok sey var. Ögrenme, bir ögrencinin beynine bilgi depolamanin otomatik bir sonucu degildir. Ögrenen kisinin kendi zihinsel katilimini gerektirir. Açiklama ve uygulama, kendi basina gerçek ve kalici bir ögrenme olusturmaz. Sadece aktif olan ögrenme gerçek ve kalici bir ögrenmedir.
 
Ögrenmeyi "aktif" kilan nedir? Ögrenme aktif olarak yapildigi zaman çogu görevi ögrenci üstlenir. Fikir üreterek, problem çözerek ve ögrendiklerini uygulayarak beyinlerini kullanirlar. Aktif ögrenim hizlidir, eglencelidir, destekleyicidir ve bireysel katilimcidir. Ögrenciler çogunlukla oturmazlar, ayaktadirlar. Sinif içerisinde gezinirler ve sesli düsünürler.
 
Ögrenmeyi aktif yapmak neden gereklidir? Bir seyi iyi ögrenmek, duymaya, görmeye, hakkinda sorular sormaya ve baskalari ile konu üzerinde tartismaya yardimci olur. Her seyin ötesinde ögrencilerin bunu "yapmaya" ihtiyaci vardir. Her seyi kendi baslarina anlamaya çalismak, örnekler üretmek, becerilerini gelistirmek ve sahip olduklari ve sahip olmak zorunda olduklari bilgiye dayali olarak ödevler yapmak.
 
Biliyoruz ki ögrenciler en iyi uygulayarak ögrenirler. Aktif ögrenmeyi destekleyecek stratejilerin bazilari çok eglencelidir, bazilari da tamamen ciddidir ancak ögrenmeyi ve hatirlamayi derinlestirme egilimindedir. Ögrencilere en basindan itibaren takim ruhu veren ve konu ile ilgili olarak hemen düsünmeye sevk eden bu stratejiler ögrencileri aktif kilar. Hem tüm sinif hem de küçük grup ögrenimini destekler, tartisma ve münazaraya tesvik eder, beceri gelistirir, soru sormaya yöneltir ve hatta ögrencileri birbirlerine ögretmeye tesvik eder. Sonuç olarak aktif ögrenme, ögrenmenin kalici olabilmesi için ögrenilenleri tekrarlatan, kisinin nasil degistigini degerlendiren ve bir sonraki adimin ne olmasi gerektigini düsündüren yöntemleri kapsar.
 
Aktif ögrenme tecrübeli veya acemi, teknik veya teknik olmayan bilgi, kavram ve beceri ögreten herkes için uygulanabilir. Sanilanin aksine, aktiviteler yasça büyük ögrenci ve yetiskinlere ögretim yapan ögretmenlere de uygundur. Özellikle ortaokul, lise, yüksek okul ve yetiskin egitim merkezlerinde ögretim yapan ögretmenler için daha yararlidir.
 
Anaokulu ve ilkokullarda görev yapan ögretmenler uzun süredir aktif ögrenme kullanmaktalar. Yasi küçük ögrencilerin somut, aktiviteye dayali deneyimlerden daha iyi ögrendiklerini biliyorlar. Çocuk gelisiminin gerçeklerinden haberi olmayan ögretmenler bile ögrenimi aktif bir mesele olarak degerlendiriyorlar. Çocuklarin dikkatlerinin kisa süreli ve sabit bir yerde oturma sabirlarinin sinirli oldugunu biliyorlar. Bu durumu giderebilmek için çocuklari aktif ve hareket halinde tutuyorlar.
 
Ancak yasça büyük ögrenciler için aktif ögrenimi erteleme egilimi mevcut. Ortaokuldan yüksek ögrenime kadar, hemen hemen bütün ögretmenler, derslerinde ara sira tartisma ve soru-cevap yöntemini kullaniyorlar. Bazilari zaman zaman oyunlara, rol yapmaya, ve hatta küçük-grup ögrenme aktivitelerine yer veriyorlar. Ancak aktif ve canli ögrenim yapma egilimi çok kisa ömürlü. Neden?
 
Birçok sebep düsünebilirsiniz. Örnegin; ögretmenler kendi ögrendikleri sekilde ögretmeye egilimlidirler. Tebesir-tahta yardimiyla konusma hepimizin sikça kullandigi bir yöntemdir. Bunun da ötesinde, olgun yastaki ögrenenlerin degisik aktivitelere ve etkili bir ögrenim için hizli hareket etmeye ihtiyaç duymadiklari yönünde yanlis bir hüküm vardir. Çünkü, gelismis bir beyin yansiyan her seyi alir, kendi görüs açisi vardir ve soyut düsünebilir. Bazi ögretmenler yasça büyük ögrencilerin oturduklari yerden dersi dinleyerek gerçekten ögrendiklerini sanirlar. Ögretmenler bilginin ne kadarinin hatirlandigi ve ne kadar az uygulama yapildigi konusunda hayal kirikligina ugrasalar bile, bu inanç hala devam edecek kadar güçlüdür. Belki de geçmiste her sey daha iyiydi ancak bugünün ögrencileri meditasyon kadar, hareket, ses ve görüntülerden olusan MTV dünyasinin ürünleridir. Bütün bunlara ilaveten, bugünün ögrencileri sadece cins ve irk olarak degil, ayni zamanda ögrenme stilleri açisindan da çok farkli. Aktif ögrenim sadece derse heyecan katmak degil, ayni zamanda farkli bireylere ve farkli zekalara saygi göstermek için de önemlidir.
 
Yasça büyük ögrencilerde aktif ögrenimin yeterince kullanilmamasinin bir baska nedeni de, ögretmenlerin kendilerini konularina bagimli hissetmeleri ve ögretmek için zamanin sinirli olmasinin baskisini hissetmeleridir. Ögrenmenin farkli konu alanlarina ayrilmasi gerektigi fikri asirlardir süregelen bir durumdur ve kolayca da terk edilemeyecek gibi görünüyor. Post-modern dünyanin sartlari geleneksel okul isleyisini ve müfredat planlarini sürekli sorguluyor olsa da, idarecileri ve anne-babalari olabildigince fazla konu islemenin, ögrenim için çok sinirli bir deger oldugu konusunda ikna etmek hala oldukça zor. 

Bu haber 2522 defa okunmuştur.
reklam
MAKALE YORUMLARI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
reklam
reklam
haber arşivi
reklam
reklam