reklam

Bugun...
24-06-2017 13:30:00 büyüt küçült

Yılmaz DURMAZ

Bir Başkan, Bir Şehir, Bir Aşk… Bin Üniversiteli

Eğitime değer verene saygı duymamak mümkün mü?

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın Bir Başkan, Bir Şehir, Bir Aşk… Kitabının geliri ile üniversite öğrencilerini okutmak için burs vereceğini duyar duymaz birini imzalatmak için kendime, diğerlerini de genç arkadaşlarım örnek alsınlar diye 21 kitap alıp hediye etmeyi düşündüm. Başkan Akpınar, kitabı imzalamak için makamında kabul etti. Bir de hatıra fotoğrafı çektirdik.

Başkan kitabın gelirini üniversiteli öğrencilerine burs olarak kullanacağını söylerken, içimde “Babasının oğlu, helal olsun” dedim.  İlerde yazacağı ikinci kitabın adı da belki; Bir Başkan, Bir Şehir, Bir Aşk…  Bin Üniversiteli olur. Kitap yok satıyor. Satsın tabi gençlerimiz faydalanacak. Hem de aydın, ilerici gençlik.

Akpınar, kitapta babası Konya Ereğli eski Belediye Başkanı Kenan Akpınar’ı “rol model” aldığını anlatıyor. Öğretmen bir Anne ve Babanın çocuğu olmanın sorumluluğu yanında, Devrimci Kenan Hoca’nın oğlu olmak kolay değil. 12 Eylül zulmüne uğrayan Kenan Hoca’yı KonyaÖğretmen Evi’nde müdür yardımcılığı yaptığım sırada tanımıştım. Sadece eski Ereğli Belediye Başkanı olarak değil, devrimci başkan diye tanıtmışlardı. 1984 yıllarında hemşerim olduğu için tanıdığım Ereğli Belediye BaşkanıAli Talip Özdemir’li sohbetleri çok yapardık. Bu yüzden de Kenan hocamın adını da sık duyardım. Her seferinde övgü ile ondan söz edilirdi. Tabi ki ANAP’lı olmadığımı bilenler tarafından.

Karşıyaka’nın Filizleri projesini, ancak Kenan Hoca’nın yanında yetişen biri yaşama geçirebilirdi.

Beklentileri karşılanmayan birilerinin düşmanca tavırları ve karşı cepheyi güçlendirmeye çalışmalarına oldum olası karşı durmuşum. Eleştirilmeyecek adam yok,vazgeçilmez de. Yıllarca göklere çıkardığımız insanların kendini kartal sanarak yükseklerden düşüp paramparça olduklarına da tarih tanıklık etmiştir. Kendini kartal sananları daetrafındaki yalakalar, hatalarını bile alkışlayarak onları o duruma getirmişlerdir. Ne demişler “Şeyhler uçmaz, müritleri uçurur”

Eğitime de Karşıyaka’ya da sevdalıyım. İkisi içinde iyi şeyler yapalım. Bu ülkenin geleceği için eğitim, özellikle de eğitimcilerin eğitimi şart. Büyükleri kaybetmişsek de çocukları kaybetmeyelim. İnsan gibi, adam gibi, iki kuruşluk çıkarları, beklentileri için insan satmayan gelecek nesiller yetiştirelim. Bu gemi batarsa, hepimiz birlikte batarız. Adama sormuşlar “nasıl bu kadar zengin oldun?” Adam cevap vermiş “Beni satın alanları satarak.” Ne kimse sizi, ne de siz kimseyi satmayın. Kul hakkı ile Allah’ın huzuruna çıkmayın. Geri dönme şansınız yok.

Davet edildiğim her iftara katıldım. Gönüllerin Kaymakamı Sadettin Yücel’in organizasyonunda Karşıyaka Best Western Premier otelin sahibi Abdullah Savranoğlu’nun verdiği şehit ve gazi ailelerini buluşturan ilk iftar çok duygulu oldu. Daha sonra Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın Yamanlarda her dilden, her dinden insanları bir araya getiren ve barış kardeşlik çağrılarının Yamanlar Dağı’nda yankılaması, Mehmet Karal’ın Akademisyen ve halkı, KASİAD ve Karşıyakalılar Birliği Derneği’nin esnaf ve siyasileri, yine binlerce Karşıyakalıyı bir araya getiren Belediyenin Çarşıdaki mükemmel buluşturması.  Kamil Karadeniz’in 149 yıllık “Merhamet Çınarı” olarak hizmet veren Türk Kızılay’ının Karşıyaka Hükümet Konağı Bahçesinde kurdurduğu sofra…

Hepsi de mükemmeldi. Hoşgörü, barış ve kardeşlik söylemleri bu sıcak yaz günlerinde insanın içini ferahlatıyordu.

MHP Karşıyaka İlçe Başkanlığına yeni atanan Akif Yılmaz’ın ve parti yetkililerinin nazik ziyaretleri sırasında Karşıyaka için güzel projelerini dinlemek,  hoş sohbetleri ile mübarek bir Ramazan Ayını daha geride bıraktık.

 Güzel düşünelim, tıpkı hoş görü ayı olan Ramazan Ayı’nda yapılan güzel konuşmalar gibi.

Gençlerimize verilecek burslar artsın, Ramazan’ın hoşgörüsü sürsün, bayramınız mübarek olsun.

 

Bu haber 3344 defa okunmuştur.
reklam
MAKALE YORUMLARI
reklam
reklam
haber arşivi
reklam
reklam