reklam

Bugun...
01-01-1970 02:00:00 büyüt küçült

Çocuk mu yetişkin? Yetişkin mi çocuk?

Biraz çocuk olduğumuz zamanlara dönmek istiyorum ya da çocuk olduğumuz   zamanlarda nasıl olduğumuzu hatırlamak,hatırlatmak.

Aslına bakarsanız çocukluğumu çok hatırlayan birisi değilim.Ama annemin anlattıkları ve kendi hafızamdakilere göre parça parça birşeyler hatırlayabiliyorum.

Örneğin 3 lü yaşlarda kulağımın tedavisi için Ankara ya gitmişiz.Hacettepe’ye gitmek için otobüse bineceğiz, annemin elimi tutmasını istememişim.Ben kendim binebilirim diye.

Almanya dan izine geldiğinde annem ,giderken seni de götüreceğim dedi.Fakat gitme günü geldiğinde şaka yapmıştım seni götürmem mümkün değil demişti.

Biz kardeşler teyzemin-amcamın yanında kalıyorduk. Harmanyerinde böğürtlen yemek  isterken düşmüş,pijamam yırtılmıştı.(pijama diyorum o zaman pantolon yoktu pijama türü bişey giyiyordum)Sonrasında korkup saklamıştım yırtılan giysimi.Kuzenim de gidip Babanneme yetiştirmiş ))) ,babaannem  de beni bi güzel dövmüştü.Niye düştüm,niye yırttım,kız başımla niye böyle şeyler yapıyorum diye,.

İlkokula yeni başlamışım,..Okuma yarışması olmuş, birinci olmuşum.Hediyeler vermişler,ödüller.Eve gittiğimde annem sorunca bunlar ne diye,bilmem okuttular okudum sonrada birinci oldun diye bunları verdiler demişim…

Okula yazılmaya gittiğimizde kayıt için müdürün odasındaymışız.Müdür adımı soyadımı doğum tarihimi sormuş anneme .Ben hemen demişim ki ;;Niçin anneme soruyorsunuz ben cevap verebilirim deyip cevaplamışım,..

 *******

Çocukluğuna dair hatırladığın ama bazen de  sandıklara saklayıp ,kör kuyulara attığın pek çok anın var.Lakin hepsi bir yerlerde duygu dosyaları olarak klasörlenmiş,arşivlenmiş duruyor.

Aynı olay ailedeki tüm kişiler tarafından farklı şekilde algılandığı için farklı duygular ,izler anılarla farklı olarak dosyalanabiliyor.Senin için çok sarsıtıcı,korkutucu bir durum diğer kardeşinde aynı etkiyi göstermiyebiliyor.Dolayısıyla bilinçaltı hafızan,kayıtlar farklı oluyor.

Demem o ki annelere, babalara,öğretmenlere,insanlara çok iş düşüyor.Kullandıkları sözcüklerin,davranış şekillerinin , hayata bakışlarının farkındalığı,önemi..

 ******

Çocuk olarak düşleyensindir,imkansız yoktur.Kalıplar, inançlar, dayatmalar yoktur,..

Çocukken eğer ebeveynlerin yükleme yapmamışsa ayırımcılık yapmazsın. Din-mezhep-ırk-ten,zengin  …bla bla  ayrımcılığı gibi/ Bilmezsin. Çünkü doğal olanı –hakiki olanı bilirsin sadece.

Değerli olmanın yaptıklarınla bir ilgisi olmadığını bilirsin.

Başarılı ,yeterli olmak için illa ki harika notlar alman gerekmediğini,birileriyle göze göz –dişe diş rekabet etmen gerekmediğini bilirsin.

Saygının  ünvan,  kariyer, statüko , para , zenginlik ….ile ilgili olmadığını da…

Sevilmek için otorite dediklerinden ,ebeveyn-öğretmen-sevgili-eş-başkalarından onay gerekmediğini bilirsin.

Bu haber 2856 defa okunmuştur.
reklam
MAKALE YORUMLARI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
reklam
reklam
haber arşivi
reklam
reklam