Bugun...
12-02-2017 15:24:00 büyüt küçült

Erdoğan ARIPINAR

Fuzuli İşgal

Modern Türkiye’ye büyük Atatürk’ün önderliğinde geçerken; Türkçe  dil devriminde biraz zorlanıyoruz. Bin yıl içinde öz Türkçemizin içine başta Arapça ve farsça şimdi de Amerikan’ca kelimeler girip durmuş. Onun için başlıktaki iki kelimenin yerine tam oturacak kelimeler bulamadım.
Bu fuzuli işgal nedir? Türk sporunun profesyonel futbol maçlarının spor yönünden değil, dedi kodu yönünden, hem görsel, hem de yazılı medyada yer alan işgaldir.
Şimdi, şu olaylı Fenerbahçe-Beşiktaş maçına bakalım. Teknik yönden irdeleme yok gibi, amma dedi- kodu, olay yönünden tüm yazılı ve görüntülü basını işgal etti. TV ve radyolarda ise; tam tabirle çirkin konuşma ve sunum rekoru kırdı. Birlikte İngiltere’de, Fransa’da, Almanya’da böyle bir maçın  veriliş tarzına bakalım. Ön planda teknik tahlil, sonra sistem ve kural hataları üzerinde görüşler ve en azda maçtaki spor dışı olaylar. Tabii: Spor sayfalarının bütün bu futbol hikâyesi ancak dörtte birini kaplıyor. Diğer tüm sporlar hak ettikleri yerlerini alıyorlar. Gerçekten Türk Medyası yazılısı ile yazısızı ile dünyaya yüzünü çevirip ne yapıldığına bakmalı ve spor severlerin gazetelere ödedikleri, TVlere ödedikleri paraların gerçek hakkını vermelidirler. Ve tam tabiri ile Spor dışı, futbol dışı bu fuzuli işgale son vermelidirler.

 

Bu haber 2374 defa okunmuştur.
reklam
MAKALE YORUMLARI
reklam
reklam
haber arşivi
reklam
reklam