reklam

Bugun...
08-05-2018 11:41:00 büyüt küçült

Ressam Tunç Tanışık, Selçuk Yaşar Sanat Galerisi’nde...

Ressam Tunç Tanışık, Selçuk Yaşar Sanat Galerisi’nde... Resimlerine insanlar, insan ilişkileri, gündelik yaşantı, gündelik yaşantıya ilişkin hayalleri yansıtan ressam Tunç Tanışık’ın resim sergisi Selçuk Yaşar Sanat Galerisi’nde 10 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 18.00’de açılıyor.

Her şeyi yeniden keşfederek ve yaşamın gereklerini yeniden sıralayarak duygularını tuvale yansıtan Tunç Tanışık eserlerinde, değişim, yenilenmek ve farklı bakış açılarıyla yaşamı değerlendirmekten yana tavır sergiliyor. Tunç Tanışık’ın resim sergisi 2 Haziran 2018 tarihine kadar  sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Tunç Tanışık kimdir?

1952 yılında Trabzon’da doğdu. Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nden 1976 yılında mezun oldu. 1977 yılında Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Galeriler ve Müzeler Şube Müdürü, 1980 yılında Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi Kurucu Müdürü olarak görev yaptı. 1984’de ABD’de “Çağdaş Sanat Müzeciliği ve Plastik Sanat Yapıtları Konservasyonu” konusunda çalıştı. 1989’da Kültür Bakanlığı Plastik Sanatlar Dairesi Başkanlığı yaptı. 1991’de Sanatta Yeterlik aldı. 1993 Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 1998 yılında emekli oldu.

Almanya, Hindistan, Romanya, Kuveyt, Yugoslavya, Macaristan, Japonya, Avustralya, ABD, KKTC, Tunus ve Rusya’da “Çağdaş Türk Resmi” sergilerini düzenledi. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü, Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde dersler verdi, 43 kişisel sergi açtı, çoğu ABD’de olmak üzere yurt dışında, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, İzmir Resim ve Heykel Müzesi, Hacettepe Üniversitesi Müzesi, Gazi Üniversitesi Müzesi, İş Bankası, bazı devlet galerileri gibi yurt içindeki müze ve koleksiyonlarda yapıtları bulunan sanatçı, yaşamını Ankara’da sürdürmektedir.

Seçili Ödüller

1990 Mevlana Resim Yarışması, Birincilik Ödülü

2000 61.Devlet Resim ve Heykel Yarışması, Resim Ödülü

 

 


reklam
HABER YORUMLARI


reklam
reklam
haber arşivi
reklam
reklam