reklam

Bugun...
24-06-2018 14:59:00 büyüt küçült

Meslek Fabrikası'nın son ziyaretçisi Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen

Meslek Fabrikası'nın son ziyaretçisi Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen İşsizliğin azaltılması ve genç işgücünün ekonomiye kazandırılması yönündeki mesleki eğitim çalışmalarına yeni bir boyut kazandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu alanda diğer kentlere de model oluyor. İspanya, Arjantin, Portekiz gibi uzak ülkelerden bile yerel yöneticilerin incelemeye aldığı Meslek Fabrikası'nın son ziyaretçisi Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin mesleksiz genç kalmaması için kurduğu Meslek Fabrikası'ndaki eğitimlere İzmirliler büyük ilgi gösteriyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Halkapınar’daki 108 yıllık eski Un Fabrikası "Meslek Fabrikası" olarak hizmet veriyor. Kentin istihdam sorununa yenilikçi çözüm modeli sunan Meslek Fabrikası’na ev sahipliği yapan tarihi binada, işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikler esas alınarak sektör ve alt sektörlere yönelik kurslar açılıyor. Sanayi ve hizmet sektörlerinin eleman ihtiyacına göre açılan kurslarda kepçe operatörlüğünden makyözlüğe kadar 75 farklı branşta eğitim veriliyor. Bir zamanlar DGM binası olarak da kullanılan tarihi yapıyı 10.5 milyon liralık yatırımla restore ederek Meslek Fabrikası'na dönüştüren Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilere “iş, aş ve umut” veren bu önemli projeyi daha da büyütmeyi hedefliyor.

Arjantin'den bile heyet geldi
Meslek Fabrikası'nda uygulanan eğitim modeli, çağdaş ve yenilikçi yapısıyla sadece Türkiye çapında değil, uluslararası alanda da ilgi uyandırıyor. Bugüne dek ülkemizden pek çok yerel yöneticinin ziyaret ederek incelemeye aldığı Meslek Fabrikası, "Birleşmiş Milletler Avrupa Pilot Kentler Programı" kapsamında da büyüteç altına alındı. Geçtiğimiz ay kente gelen Arjantin'in Buenos Aires, Portekiz'in Lizbon ve İspanya'nın Tenerife kentlerinin yerel yöneticileri, Meslek Fabrikası'nda incelemelerde bulundu. 

Büyükerşen de inceledi
İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası, Türkiye'nin en başarılı belediye başkanları arasında gösterilen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'i de ağırladı. Büyükerşen, Meslek Fabrikası'nda detaylı bir inceleme yaparak bir çok alanda faaliyet gösteren ücretsiz meslek kursları hakkında bilgi edindi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Dr. Fatma Aytuğ Balcıoğlu, Başkan Büyükerşen'e yürüttükleri istihdama yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İş dünyasıyla yakın temas 
Meslek Fabrikası bünyesinde hem kamu ve özel sektör hem de sivil toplum kuruluşlarının katıldığı, sektörler bazında eğitim ve nitelik gibi ihtiyaçların tartışıldığı toplantılar da gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda Ege Bölgesi Sanayi Odası ile İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği yöneticilerinin katıldığı bir toplantı düzenlendi. Toplantıda  Meslek Fabrikası çalışmaları ve sektör talepleri ile ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu. 


reklam
HABER YORUMLARI


reklam
reklam
haber arşivi
reklam
reklam