reklam

Bugun...
06-11-2018 16:17:00 büyüt küçült

Denizdeki yosunlar temizleniyor...

Denizdeki yosunlar temizleniyor... İzmir Körfezinde özellikle Bostanlı tarafında denizin üzerini kaplayan ve tedirginliğe neden olan yeşil renkli yosunların temizleme çalışmaları kara ekipleri ile kıyıda, açıkta ise el kepçeleri ile toplanarak devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, yosunlaşmanın su sıcaklığının ve besleyici elementlerin azalması, rüzgarın ve akıntının artmasına bağlı olarak azalacağını belirtti. Yetkililer, meydana gelen bu durumun uzun yıllardır özellikle bahar aylarında Körfez'in birçok kesiminde meydana geldiğini ifade etti.
Denizin yüzeyindeki yeşil örtüyü temizleme çalışmalarının sürdüğünü ifade eden yetkililer, alanın çok sığ olması, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması, rüzgar ve akıntının olmaması, kara ve deniz kaynaklı azot-fosfor gibi nutrientlerin (besleyici element) deniz suyundaki konsantrasyonunun artmasından dolayı bu durumun yaşandığını söyledi. Alanda kıyıdan toplama çalışmalarının el kepçeleri ile yapıldığı belirtilirken, alanın sığ olması nedeniyle deniz süpürge gemileri ile çalışma yapılamadığını ifade edildi. Yetkililer, su sıcaklığının ve besleyici elementlerin azalması, rüzgarın ve akıntının artmasına bağlı olarak yosunlaşmanın da azalacağı bilgisini verdi.


reklam
HABER YORUMLARI


reklam
reklam
haber arşivi
reklam
reklam